פרזול כחלק בלתי נפרד מעץ


התהליך החשוב של שילוב מתכות בחומרים נוספים

הברזל הוא אחד היסודות הכי חשובים שיש בכדור בארץ והוא משמש לתעשיות הכי חשובות בעולם. מטוסים, ספינות, חלליות ולצערנו גם כלי נשק, כולם מיוצרים מסוגים שונים של מתכות כיון שאלו מכילות תכונות רבות של גמישות, של וזק ושל יכולת הרכבה לפי תבניות בשינוי טמפרטורה. אמנם המתכת היא חומר מעולה אך לחומרים לשימוש יום יומי היא כבדה ויקרה מאוד ויש לרוב שימוש בחומרים אחרים כמו סוגים שונים של פלסטיק ועץ. כמעט כל הרהיטים בבית שלנו עשויים ברובם מעץ אך אם תשימו לב טוב, גם שם החלקים החשובים ביותר עשויים ממתכת. השילוב הזה של מתכת במוצרים נקרא פרזול והפרזול הוא חלק בלתי נפרד מהעץ.

מדוע יש צורך בפרזול במוצרים מעץ?

בלי הפרזול שהעץ שלכם עובר אי אפשר להשתמש בו בשום ציר תנועה. אם יש לכם שולחן אוכל קטן ככל הנראה יש סיכוי שהוא אפשרי לעשייה בלי פרזול אך גם אז הוא עלול להיות שביר מאוד. הפרזול הוא שילוב של חומרים ממתכת כך שגם ברגים חזקים שמחברים בין קורות העץ נחשבים לפרזול מסוים. החיבורים בין הקורות לפלטת העץ בשולחן שלכם הם בעצם פרזול שמונע מהעץ להתפרק בקלות ואת הדוגמה הזו ניתן לראות בכל הארונות שיש לכם במטבח, ברהיטים שונים ובכל מוצר עץ כשלהו. הפרזול הוא חלק בלתי נפרד מכל מוצרי העץ ואין לו תחליף עם שום חומר אחר או באף תהליך אחר כדי לקבל גמישות ותנועה.

איפה ניתן לראות פרזול במוצרי עץ?

·פרזול במוצרים מעץ ניתן לרות בכל החלקים בבית, בעסק או במגזר התעשייתי. השימוש הנפוץ ביותר של פרזול הוא בחיבורים של העץ עם עצמו כמו למשל במחסנים או בשולחנות. החיבורים בזוויות חייבות להיות חזקות כיוון שאם הן יהיו חלשות כל מכה קטנה תגרום לשבירה שלהן בגלל שזוהי נקודת התורפה של כל מבנה. מצד שני, לא רק החוזק חשוב אלא גם הגמישות. חומר שיהיה דבוק בחוזקה אך בלי כל גמישות יישבר בקלות יתרה מאשר חומר שמגלה מעט גמישות ולכן הפרזול חשוב מאוד לא רק בארונות ובחלונות אלא בכל מוצר קטן ככל שיהיה.

·גלגלים לעגלות חייבים לעבור פרזול הולם כדי שיהיו חזקים. ישנן עגלות מפלסטיק וישנן עגלות מעץ ומגוון חומרים יכול להיות רחב מאוד אך הגלגלים חייבים להיות משולבים במתכת. אמנם היום נפוצים מאוד גם גלגלי הסיליקון שהם חזקים וגמישים לא פחות בל החיבורים של הגלגלים לעגלות חייבים להיות ממתכת חזקה ומזוויות מדויקות ממתכת.

·פרזול כחלק בלתי נפרד מעץ ניתן לראות גם במחסנים גדולים ואף בבתים. החיבורים שעשויים ממתכת במבנים כאלו חייבים להיות גדולים יותר וחזקים והעובדה שבית מעץ יכול להיבנות אפילו לכמות קומות לא מבוטלת היא בעיקר בזכות פרזול איכותי ולא רק עץ חזק ועמיד.

פרזול מדויק ומקצועי

מלאכת הפרזול היא מלאכה לא פשוטה ויש צורך להכיר היטב כל חומר ומהן המגבלות שלו. גם חומרים חלשים יחסית כמו פלסטיק או עץ דקים יכולים להיות שימושיים למדי עם פרזול נכון. הפרזול חייב להיות מאוד מדויק, חזק וגמיש כי אם לא, אתם תגלו שכל כמה חודשים הצירים של הדלת שלכם בארון במטבח או בחדר השינה מתעקמות או יוצאות מהמקום ואתם צריכים להחליף אותם.

פרזול בעץ למראה מעוצב

פרזול בעץ יכול לא מתבצע רק בגלל העמידות והגמישות שמעניק הברזל לעץ אלא גם בגלל העיצוב. בעידן המודרני כל אחד מחפש את הרהיטים הכי יפים ואת הקונסטרוקציות הכי מעניינות ופרזול נכון של מתכת בעץ נותן עיצוב שאין להרבה אנשים ומראה טבעי מצד אחד אך חזק ועמיד מצד שני.